„Biegi Magurki”
Od 1997 r. Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Groniczek” działający przy SP 26 w Bielsku – Białej (Straconce) organizuje i przeprowadza Ogólnopolski Górski Bieg „Magurki”.
Celem organizowania biegu jest przede wszystkim rozpropagowanie biegów górskich oraz upowszechnianie kultury fizycznej poprzez motywowanie do aktywnego spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia, a także promowanie miasta i dzielnicy w kraju i za granicą.
Ogólnopolski Górski Bieg „Magurki” jest imprezą o charakterze masowym. Corocznie uczestniczy w niej ponad stu biegaczy z całej Polski, w tym ścisła czołówka polskich biegaczy górskich. Gościliśmy też zawodników z Ukrainy, Czech i Słowacji.
W ramach tego biegu rozgrywane już były:
- 2 razy Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich w stylu Anglosaskim
- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich w stylu Alpejskim
- 3 razy Mistrzostwa Śląska w Biegach Górskich
- 2 razy eliminacje do Mistrzostw Europy
- Eliminacje do Mistrzostw Świata w kategoriach: senior, seniorka, junior, juniorka
- 2 razy eliminacje do międzypaństwowego meczu Czechy-Polska-Słowacja.
Na trasie tych zawodów wielokrotnie rozgrywano również: Grand Prix PZLA w Biegach Górskich, Grand Prix BBOSiR w Biegach Górskich, kolejne edycje Pucharu Polski w Biegach Górskich oraz Puchar Beskidów w Biegach Przełajowych.
W otwarciu imprezy zawsze uczestniczą przedstawiciele władz miasta Bielska-Białej, Urzędu Miejskiego, Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki, Wydziału Edukacji, Wydziału Spraw Obywatelskich. Obecny jest przedstawiciel PZLA i koordynator Biegów Górskich w Polsce. Przedstawiciele mediów (prasy, radia i lokalnych TV) corocznie przygotowują relacje.
Bieg zaliczany jest do kategorii biegów górskich w stylu alpejskim (czyli cały czas pod górę, nie posiada zbiegów w odróżnieniu od stylu anglosaskiego). Start odbywa się w dzielnicy Bielska-Białej Straconce, a meta umiejscowiona jest przy schronisku górskim na Magurce. Od kilku lat trasa jest stała, liczy 8,8 km z przewyższeniem 509 m. i prowadzi przez malownicze tereny Małej Straconki, a później ścieżkami i leśnymi duktami, za czerwonym szlakiem stopniowo wspina się na szczyt Magurki. Trasa od jej samego początku, aż do mety jest bardzo dobrze oznakowana i profesjonalnie zabezpieczona (sędziowie, obsługa techniczna, obsługa medyczna, policja).
W „Biegu Magurki” wyodrębniono 12 kategorii wiekowych. Najmłodsza to szkoła podstawowa (11-15 lat), najstarsza kategoria to weterani (60 lat i więcej). Każdy zawodnik, który ukończy bieg otrzymuje pamiątkowy medal (bity specjalnie na daną edycję) i ciepły posiłek, a zwycięska trójka w poszczególnych kategoriach wiekowych, otrzymuje medal, puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe.